“شاخ درآوردن” افسانه یا واقعیت پزشکی؟

۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
پیشنهاد از طریق پیامک

تا پيش از اين تصور بر آن بود كه اصطلاح شاخ در آوردن، كه اصولا به معني تعجب از چيزي مي باشد صرفا يك اصطلاح است و همچين تصاويري از افرادي كه شاخ بر سر دارند و در فيلم هاي تخيلي، ترسناك ويا حتي كتاب داستان هاي دوران كودكي ما وجود دارند، افسانه و خرافاتي بيش نيستند و اين تصاوير صرفا از ذهن و خيال كارگردان فيلم يا نويسنده ي كتاب به وجود آمده است.

اما آيا واقعيت چيز ديگريست؟

آيا شاخ در آوردن انسان صرفا زاييده ي تخيل ذهن است يا اينكه از واقعيت بيروني منشأ مي گيرد؟

پيشنهاد مي كنم به منظور پي بردن به اين حقيقت مطلب زير را مطالعه بفرماييد.

(Cutaneous horns (cornu cutaneum

علل علمی ،پزشکی :

شاخ پوستي یک ضايعه ي پوستي غير معمولي است كه از مواد كراتيني تشكيل شده است و از نظر ظاهري شبيه شاخ حيوانات مي باشد.اولين مورد ثبت شده ي شاخ پوستي در سال ١٥٨٨ميلادي در خانم Margaret Gryffith ، يك پير زن ولزي گزارش شد.

شاخ پوستي مي تواند از گستره ي وسيعي از زخم هاي پوستي خوش خيم، پيش بدخيم و يا بدخيم تشكيل بشود. شاخ پوستي يك تشخيص باليني است كه بيانگر يك بيرون زدگي مخروطي شكل بر روي پوست مي باشد.

اين ضايعات بر روي مناطقي از پوست كه در معرض تابش نور خورشيد هستند مانند صورت، گوش، بيني، ساعد و پشت دست ايجاد مي شوند.شاخ پوستي بيشتر در نژاد قفقازي ديده مي شود.

اين ضايعه در آسيايي ها و آفريقايي ها به ندرت ديده شده است. علت اين پديده احتمالا وجود پيگمان هاي ملانين در پوست اين نژاد ها مي باشد كه نقش محافظت كننده در برابر نور فرابنفش ايفا را مي كنند. در معرض قرار گرفتن طولاني در برابر نور خورشيد و نقص سيستم ايمني از ديگر علل ايجاد اين ضايعات مي باشند.

بر اساس مطالعات صورت گرفته احتمال بدخيم بودن ضايعات در مردان بيشتر از زنان مي باشد. بيشترين شيوع آن در افراد بالاي ٥٠ سال گزارش شده است. شاخ پوستي با وجود اينكه از نظر ظاهري شبيه شاخ حيوانات مي باشد اما از نظر پاتولوژيكي كاملا متفاوت است.

شاخ حيوانات متشكل از يك مركز استخواني و احاطه شده توسط درم و اپيدرم پوستي به همراه سطح كراتينیزه مي باشد. چنين ساختار با مركز استخواني هرگز در هيچ يك از شاخ هاي پوستي حتي بزرگترين آن ها ديده نشده است. از طرف ديگر سختار كيستيك (trichilemmal-type epithelium) موجود در شاخ پوستي نيز در شاخ حيوانات ديده نشده است.

با وجود اينكه ٦٠ درصد از شاخ هاي پوستي خوش خيم هستند، اما هميشه بايد احتمال وجود سرطان را در اين ضايعات در نظر گرفت. شاخ هاي پوستي مي تواند در اندازه ها و شكل هاي متفاوتي همچون استوانه اي، مخروطي، نوك تيز، موج دار طولي يا عرضي و حتي خميده ظاهر شوند.

اصطلاح شاخ پوستي “cutaneous horn” هيچ تشخيص پاتولوژيكي را نشان نمي دهد. از نظر ميكروسكوپي، اين ضايعات تجمعات متراكم از مواد كراتنيزه شده با ماهيت مختلفي از انواع ضايعات خوش خيم،پيش بدخيم و بدخيم مي باشند. با وجود اين، به منظور تشخيص پاتولوژيكي مناسب اين ضايعات بايد تحت نمونه برداري قرار گيرند و برداشت ضايعات كوچك را نيز بايد مدنظر قرار داد.
ضايعات مرتبط با شاخ پوستي شامل keratosis, sebaceous molluscum, verruca trichilemma, Bowen’s disease, epidermoid carcinoma, malignant melanoma و basal cell carcinoma می باشد.

با توجه به اين مطلب و مطلبی كه قبلا درباره ي واقعيت خون آشام ها (Vampire) گذاشتم آيا مي توان موجودات و تصاوير عجيب و غريبي كه در فيلم هاي تخيلي وجود دارند را صرفا ناشي از ذهن كارگردان در نظر گرفت يا اينكه كه بايد بيشتر درباره اي آن ها فكر كرد و در نهايت به اين سوال ميرسيم كه

“واقيعت از تخيل منشأ مي گيرد يا تخيل از واقعيت؟” 

تدوین و ترجمه: سیدسپهر خاتمی

منبع: PubMed

 

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سید سپهر خاتمی
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

بدون دیدگاه

رسانه های همکار