نقد و بررسی جان ویک ۳ (John Wick 3 – Parabellum)

۲۴ مرداد ۱۳۹۸
پیشنهاد از طریق پیامک

حالا که جان ویک انتقام سگش و ماشینش را در دو فیلم قبلی گرفته، مهم‌ترین سوال قبل از تماشای John Wick: Chapter 3 – Parabellum «جان ویک: بخش ۳ – پارابلوم» شاید این باشد که پارابلوم کیست یا چیست؟ برای کسانی که این را نمی‌دانند، این کلمه از عبارت لاتین Si vis pacem, para bellum سرچشمه گرفته، که این‌طور ترجمه می‌شود: «اگر صلح را می‌خواهی برای جنگ آماده شو». و همه می‌دانیم که جان ویک بهتر از هر کسی برای جنگ آماده می‌شود.

همچنین شاید برایتان جالب باشد بدانید سومین فیلم این فرنچایز جمع و جور و جذاب (بار دیگر به کارگردانی چاد استاهلسکی (Chad Stahelski) بدلکار کیانو ریوز (Keanu Reeves) در سری Matrix«ماتریکس» که حالا کارگردان شده) قطعا خشن‌ترین و دیوانه وارترین فیلم این فرنچایز است. آنقدر دیوانه‌وار که پس از ۱۰ دقیقه بیخیال شمردن تعداد آدم‌های کشته شده در فیلم شدم و تصمیم گرفتم فقط از خشونت دیوانه کننده‌ی آن لذت ببرم. به هرحال، این فیلمی است که در آن آدمکش‌های بی‌اهمیت با چاقو، مشت، ضربه به زیر شکم و البته شلیک تفنگ کشته می‌شوند. شلیک‌های خیلی خیلی زیاد. قهرمان داستان همچنین موفق می‌شود چندین خشاب را حین اسب‌سواری در خیابان‌های نیویورک خالی کند.

فیلم John Wick 3 دقیقا چند دقیقه پس از پایان فیلم قبلی محصول سال ۲۰۱۷ آغاز می‌شود، وقتی جان ویک که مجبور شده بود به دلایلی بازنشستگی را رها کند در حال فرار از دست قاتلان بسیار زیادی است.  اگر یادتان باشد، ویک گناه بزرگ کشتن یکی از اعضای انجمن مخوف قاتلان به نام The High Table را مرتکب شد، و او را در هتل کانتیننتال مقدس متعلق به وینستون با بازی ایان مک‌شین (Ian McShane) کشت. حالا او از طرف همه‌ی اعضای The High Table طرد شده و همه‌ی قاتلان به دنبال جایزه‌ای هستند که برای سر او تعیین شده است.

وینستون به رسم رفاقت به جان ویک یک ساعت قبل از اینکه جایزه‌ای برای سر او قرار دهد به او مهلت فرار می‌دهد. آن جایزه که مقدارش ۱۴ میلیون دلار است باعث شده افراد کمی حاضر شوند با جان ویک همکاری کنند. البته او از ابتدا هم دوستان زیادی نداشت. ویک با بازی ریوز (که در سن ۵۴ سالگی همچنان مانند گذشته دمار از روزگار دشمنانش درمی‌آورد) یک شخص همیشه تنها و ناراحت است. و این نقش مثل کت و شلواری که جان می‌پوشد کاملا برازنده‌ی ریوز است.

اولین دعوا در John Wick: Chapter 3 – Parabellum جنگی منحصر به فرد است و داستان از آن‌جا به بعد خشن‌تر هم می‌شود. در فضای بخش کتاب‌های کمیاب کتابخانه‌ی ملی نیویورک، ویک با غولی درشت هیکل به نام ارنست روبرو می‌شود، که در حال خواندن کتابی از چاسر (شاعر انگلیسی) است. آن‌ها احتمالا از قبل با هم مشکلاتی داشته‌اند، چون قبل از درگیر شدن با هم کَل‌کَل می‌کنند. ارنست: “۱۴ میلیون پول خیلی زیادیه جان.” جان ویک: “نه اگه نتونی خرجش کنی.” و ناگهان با هم درگیر می‌شوند و جان با استفاده از کتاب‌های باارزش با جلد چرمی آن مردک را تا سرحد مرگ کتک می‌زند.

چیزی که این دعوا – و چندین دعوای دیگر در فیلم – را اینقدر عالی می‌کند فقط نماهای نزدیک از درگیری‌ها و حضور افتخاری هنرمندان رزمی آسیایی نیست، بلکه این دعواها به این دلیل عالی هستند که مخاطب هر ضربه را کاملا احساس می‌کند، انگار که این ضربه به بدن خودش وارد شده باشد. مثل فیلم‌هایThe Raid «یورش»، مشت زدن‌های این فیلم هم کاملا خلاقانه هستند، اما درد زیادی هم دارند.

چیزی که همیشه فیلم‌های John Wick را چندین سطح بالاتر از دیگر فیلم‌های اکشن خشونت‌بار هالیوودی قرار می‌دهد دنیای بیزانس گونه‌ای است که نویسنده‌ی فیلم یعنی درک کولستد (Derek Kolstad) برای فیلم اول خلق کرده بود. دنیای ویک جهانی به شدت نوآورانه و پرجزئیات است که قوانین، قواعد، سلسله مراتب و حتی تمدن کهن خاص خودش را دارد. یکی از شخصیت‌های جدید معرفی شده در John Wick 3 شخصیت قاضی با بازی آسیا کیت دیلون (Asia Kate Dillon) است که قوانین و قواعد High Table را به شکلی عالی به نمایش می‌گذارد. حالا که این فرنچایز گسترده‌تر شده، این دنیا هم گسترش یافته و جزئیات بیشتری از آن را مشاهده می‌کنیم، تا جایی که ممکن است این دنیا به چیزی عجیب و غریب و بی‌تناسب تبدیل شود. اما با این حال، این کار هوشمندی و کلاس بیشتری به فیلمی وارد می‌کند که برخی مخاطبان سینما هنوز آن را به اشتباه جزو فیلم‌های ناخوشایند و آزاردهنده در نظر می‌گیرند.

قهرمان داستان John Wick: Chapter 3 – Parabellum به عنوان مردی بدون کشور و زخم‌خورده مجبور می‌شود از تنها دو کمکی که می‌تواند از دیگران درخواست کند استفاده کند. اولین آن‌ها کمک گرفتن از یک زن خلافکار روسی با بازی آنجلیکا هیوستون (Anjelica Huston) است که به جان کمک می‌کند به کازابلانکا (شهری در مراکش) فرار کند. دومین آن‌ها کمک گرفتن از یک قاتل بزن بهادر هم‌سطح خود جان ویک با بازی هلی بری (Halle Berry) است که سگ‌هایش بخش میانی فیلم را مال خود کرده‌اند. هیچکدام از این دو بازیگر برنده اسکار قرار نیست برای بازی در این فیلم یک اسکار دیگر ببرند، اما آن‌ها به فیلم وزن احساسی غیرمنتظره‌ای اضافه کرده‌اند. نمی‌خواهم بگویم John Wick 3 چیزی بیشتر از یک فیلم اکشن خشونت‌بار با صحنه‌های رزمی فوق‌العاده است. اما در ژانر فیلم‌های اکشن خشونت‌بار با صحنه‌های رزمی عالی، این فیلم یک شاهکار است.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب محمد مهدی فیاضی
کارشناسی مهندسی صنایع

بدون دیدگاه

رسانه های همکار