سربازی، دریافت امریه و فرآیند استفاده از کسر خدمت ایثارگری پدر

۳۱ شهریور ۱۳۹۸
پیشنهاد از طریق پیامک

شاید خیلی از پسرها وقتی به سن ۱۸ سالگی می رسند و یا درس و دانشگاهشون تموم میشه ، دغدغه انجام خدمت سربازی چیزیه که تمام ذهنشون رو درگیر می کنه که کی باید بریم؟ چطور اقدام کنیم ؟ امریه چجوری بگیریم؟ و اگر کمی خوش شانس باشن و پدرشون در دفاع مقدس و جبهه حضور داشته باشه چطوی میتونن از مزایای قانونی کسر خدمت بهره مند بشن؟

در این مقاله سعی می کنیم همه این مسائل رو جوری توضیح بدهیم که هم فراگیر باشه و هم نیازی به سایت های مشاوره ای نداشته باشید به علاوه اینکه بخشی از اون تجربه کاملا شخصی بوده.

برای این مهم کل این فرآیند های رو طی چند سوال کلیدی جواب میدیم.

چه زمانی برای رفتن به سربازی اقدام کنیم:

لازم بذکر که پسران باید بعد ۱۸ سال وضعیت خدمتی خودشون رو مشخص کنن. ۲حالت پیش میاد:

۱- رفتن به سربازی رو انتخاب میکنن:

اگر رفتن به سربازی اهمیت بیشتر داشته باشه باید بدونید که طی مدت ۱ سال زمان دارید که وضعیت خدمت خودتون رو برای سازمان وظیفه عمومی مشخص کنید. چجوری ؟ با مدارک هویتی و تحصیلی خودتون به پلیس ۱۰+ مراجعه می کنید. اونجا به صورت الکترونیکی براتون درخواست رو ثبت میکنن. برگه ای تحت عنوان “برگه سبز” که یکم سبزه براتون چاپ میشه و مکانی هم که برای تست پزشکی باید مراجعه کنید معلوم میشه. بعد از واکسن زدن برای تست پزشکی باید اقدام کنید. اطلاعاتتون توسط دکتر مربوطه ثبت میشه و اینجای کار سه حالت میتونه پیش بیاد.

الف) شما سالم شناخته میشید و بدون هیچ مشکل پزشکی برای ادامه خدمت اقدام میکنید.

 

ب) مشکلی پزشکی دارید که قابل توجه هست ولی حاد نیست. اینجا پرونده شما به کمیسسیون پزشکی ارجاع داده میشه و بعد از یک مدت در صورت قبول کمیسیون شما ” معاف از رزم” شناخته خواهید شد. در ادامه مقاله بیشتر مزایا و معایب این واژه رو توضیح می دم.

 

پ) مشکل پزشکی مهم و حاد دارید که در این صورت ضمن ارائه مدارک پزشکی موثق پرونده به کمیسیون پزشکی ارجاع داده میشه و دز صورت قبول شما از ادامه خدمت ” معاف” خواهید شد.

اگر مورد “الف” پیش بیاد بعد از ارائه مجدد مدارک واکسن و پزشکی به پلیس ۱۰+ تاریخ دقیق اعزام شما مشخص میشه یه معمولا ۱۹ ام هر ماه این اعزام صورت میگیره.

۲- ادامه تحصیل :

در حالت شما وارد مقطع کاردانی یا کارشناسی میشید و بعد سیر مدت قانونی تحصیل یا باید برای کارشناسی ارشد یا بالاتر اقدام کنید و یا بعد از کاردانی یا کارشناسی برای خدمت اقدام کنید.

  • فرآیند اعزام به خدمت کسانی که دارای مدارک کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند کاملا مشابه فرآیند بالاست که توضیح دادیم. فقط زمان اعزام به خدمت مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ابتدای هر ماه زوج سال است و کاردانی مشابه ۱۸ سال.

اینجا میتونه سوال بعدی پیش بیاد.

من که تحصیلات و درس رو انتخاب کردم میتونم امریه بگیرم؟

جواب بله هست، ولی اما داره.

شما برای امریه گرفتن باید ۴ تا ۵ ماه قبل از اینکه مجبور بشین شرایط خدمتی خودتون رو مشخص کنید ، اقدام کنید.

امریه ها اگر تا این لحظه که مقاله نوشته میشه اشتباه نکنم ۲ نوع دارن:

 

  • نوع سخت : اینکه از طرف شرکت ها و مراکز وابسته نظامی دریافت میکنین.
  • نوع دل چسب : یا خودتون استارتاپ دارید یا شاغل در جایی هستید که “دانش بنیان” شناخته بشه.

اگر مدرکتون کاردانی و کارشناسی هست روی امریه “نوع سخت” حسابی باز نکنید مگر اینکه پارتی دارید. ولی اگر کارشناسی ارشد به بالا هستید امکانش هست ولی الان که فرزند ذکور یا همون پسر کم هست و به طور کلی سرباز هم کمه یه مقدار می تونه گرفتنش سخت باشه.

امریه از نوع “دل چسب”

سعی کنید جدا از اینه چه مدرکی دارید سمت راه اندازی کسب و کار خودتون برید. راه سختیه و چندتا مزیت داره. اولا صاحب کسب کار خودتون هستید دوما اگر ایده ای خلاقانه و منسجم و جامع داشته باشید میتونین “دانش بنیان” شناخته بشوید. اون موقع طبق قانون شما سرباز امریه شرکت خودتون می شوید و کلا سربازیتون میشه کار تو شرکت خودتون.

اگر هم جایی کار کنید که دانش بنیان باشن و طبق شرایط و ضوابط عمل کنن میتونن شما رو به عنوان امریه خودشون معرفی کنن.

— این بحث داغ امریه شدن توضیح بیشتری میطلبه که سعی میکنم در پست بعدی براتون آماده کنم —

تا اینجای کار شما برای خدمت مقدس سرباز آماده شدید به هر شیوه ای که هست. شما اعزام میشید یک هفته قبل از تاریخ رفتن به دوره آموزشی مکان پادگان آموزشی بهتون معرفی میشه.

بعد از طی مدت دوره آموزشی (الان ۶۰ روزه) یگان بعد از آموزشی شما مشخص میشه.

وقتی که یگان مشخص شد و معرفی شدید اون موقع می تونین برای گرفتن هر نوع کسر خدمتی مخصوصا “ایثارگری پدر” اقدام کنید.

مراحل استفاده و بهره مندی از کسر خدمت ایثارگری پدر :

۱- پدر شما باید کارت ایثار داشته باشه ، اگر ندارن باید نحوه گرفتن رو از منابع انسانی یگان خدمتی خودشون پرس و جو کنن.

۲- شما که الان سرباز هستید و سر یگان خودتون بعد از دوره آموزشی، خدمت می کنید، به منابع انسانی پادگان مراجعه کنید و درخواست صدور گواهی ” اشتغال به خدمت” کنید. این پروسه نهایتا بسته به جایی که خدمت میکنید یک هفته طول میکشه.

۳- وقتی ۲ مورد مهم بالا رو در دست داشتید یه روز صبح زود اگر تهران هستید به نیرو انسانی نیرو زمینی ارتش یا سوله آبی که در اتوبان ارتش واقع هست میرید به اضافه مدارک زیر:

  • کپی شناسنامه کارت ملی فرد سرباز
  • کپی شناسنامه کارت ملی پدر (ایثار گر)
  • ۳ قطعه عکس ۴*۳ با لباس نظامی فرد سرباز
  • برگه سفید اخذ شده از پلیس ۱۰+
  • برگه سبز هم همراهتون باشه بد نیست

بعد از ارائه و تایید این مدارک، گواهی کسر خدمتتون بعد از نهایت ۲ هفته به خونتون با پست ارسال میشه.

  • میزان کسری خدمتی هم که بهتون تعلق میگره ، به ازای هر ماه حضور پدر در جبهه ، ۱۲ روز کسر از خدمت به سرباز هست.

امیدوارم این مقاله تا حدی دید مناسبی از خدمت رفتن بهتون بده. اگر شما هم تجربه مشابه ای رو در این زمینه ها دارید که برای سایر مخاطبان مفید هست لطفا حتما ثبت نظر رو فراموش نکنید.

 

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب علیرضا هوشمند
دانشجوی ریاضی در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی. برنامه نویس تحت وب و متخصص سیستم های هوش تجاری

بدون دیدگاه

رسانه های همکار