بلند پروازی مایکروسافت در بستر دریا!!! پروژه “Natick”

۰۸ شهریور ۱۳۹۷
پیشنهاد از طریق پیامک

مایکروسافت در حالی فاز دوم پروژه “Natick” آغاز کرده که پیش تر اجرای فاز اولیه این پروژه با موفقیت انجام شده بود.

در فاز دوم مایکروسافت در تلاش است تا توانایی های تولید و بکارگیری این مجموعه را در ظرف مدت کمتر از ۹۰ روز به نمایش بگذارد.این پروژه در مرکز انرژی دریایی واقع در جزایر شمالی اسکاتلند در حال اجراست.

این کپسول ۱۴٫۳ متر طول و ۱۲٫۷ متر پهنا دارد که درون آن ۱۲قفسه حاوی ۸۶۴ سرور پیشرفته با فناوری FPGA گنجانده شده است. ظرفیت ذخیره سازی این دیتا سنتر برابر ۲۷٫۶ پتابایت می باشد که فضای کافی برای ذخیره سازی حدوداً ۵ میلیون فیلم را فراهم میکند. انرژی مورد نیاز این مجموعه در فاز دوم بطور کامل از طریق شبکه توزیع برق Orkney واقع در اسکاتلند تامین میشود؛ پنل های خورشیدی، توربین های بادی کنار ساحل، انرژی حاصل از جذر و مد و همینطور امواج دریا از راه های تامین نیرو این پروزه است.

با توجه به اینکه تقریبا نیمی از مردم جهان در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری از اقیانوس ها زندگی میکنند؛ بهره گیری از این دیتا سنتر ها می تواند سرعت دسترسی به اطلاعات و همینطور هزینه های مربوط به تامین انرژی را تا حد چشمگیری کاهس دهد. به گفته مایکروسافت، این مجموعه هیچ آسیبی به محیط زیست وارد نمی کند و برای ساخت آن از مواد بازیافتی استفاده شده است.

Natick” از تکنولوژی هوش مصنوعی جهت رصد وضعیت سرورها و سایر ادوات بکار رفته در مجموعه و همینطور یافتن ارتباط مشخص بین شرایط محیطی و طول عمر تجهیزات بهره میبرد.
بطور حتم تا بکار گیری این پروژه در مقیاس وسیع راه طولانی در پیش است؛ اما اقیانوس سخاوتمند میتواند مامن مناسبی برای گنجینه اطلاعات بشر در آینده باشد.

1
برچسب ها :
مهیار علیخانی
نویسنده مطلب مهیار علیخانی
دانشجوی کارشناسی ارشد ریاضیات در دانشگاه تربیت مدرس

یک دیدگاه

  • Avatar احمدرضا
    ۰۸ شهریور ۱۳۹۷

    ما دنبال چی می گردیم ، اونا دنبال چی!

رسانه های همکار