تشخیص سرطان تخمدان با آزمايش خون جديد

۱۶ آذر ۱۳۹۷
پیشنهاد از طریق پیامک

آزمايش خون جديد مي تواند سرطان تخمدان را در مراحل اوليه شناسايي كند.

موارد خيلي كمي از  سرطان تخمدان در مراحل اوليه  تشخيص داده مي شوند ، در نتيجه بسياري از افراد فرصت درمان مناسب را از دست مي دهند.با پيشرفت يك روش  آزمايش خون  اين شرايط مي تواند تغيير كند.

انجمن سرطان تخمدان آمريكا (ACS) اطلاع مي دهد كه تنها حدود ٢٠ درصد از موارد سرطان تخمدان در مراحل اوليه شناسايي مي شوند.

با وجود اين، هنگامي كه يك پزشك  سرطان را در مراحل اوليه آن تشخيص می دهد، حدود ٩٥ درصد از افراد پيش آگهي خوبي با توجه به درمان مناسب خواهند داشت.

علاوه بر معاينه لگن يك پزشك بايد دو آزمايش تشخيصي را در خواست كند: سونوگرافي تراس واژينال ( سونوگرافي كه از طريق وارد كردن پروپ به داخل واژن صورت مي گيرد) و آنتي ژن ١٢٥ (CA-125) خون.

هر دو آزمايش  محدوديت قابل توجه اي دارند. سونوگرافي اين امكان را به پزشك مي دهد كه توده  ی مشکوک به تومور را در داخل رحم، لوله هاي فالوپ و تخمدان ها شناسايي كند اما نمي تواند نشان دهد كه آيا توده ي يافت شده سرطاني است يا نه.

آزمايش CA-125 سطح نشانگر هاي (Marker) سرطان تخمدان را در خون ارزيابي مي كند. مشكل در اين نكته است كه سطح بالاي اين آنتي ژن با دیگر اختلالات غير مرتبط با سرطان نيز همراه می باشد.

نويسنده ي اين مطالعه ي جديد كه در مجله Biochemical and Biophysical Research Communications نيز به چاپ رسيده است اين نكته را يادآور مي شود كه  سطح CA-125 سرم ممكن است در شرايط غير سرطاني همچون اندومتريوزيس، حاملگي،كيست هاي تخمدان، بيماري التهابي لگن، هپاتيت، سيروز، و در فاز فوليكولار چرخه ي قاعدگي نيز افزايش يابد.

به همين دليل پژوهشگران به دنبال توسعه ي روشي دقيق به منظور شناسايي سرطان تخمدان در طي ساليان اخير بودند.

تيم پژوهشي از دانشگاه گريفت در گلد كاست و تيم دیگر از دانشگاه آدلايد هر دو از استراليا به پيشرفت قابل توجه اي در اين زمينه دست پيدا كردند.

 

آزمایش خون جدید دقت را افزایش داده است

پژوهشگران از دانشگاه آدلايد در ابتدا توكسين باكتري – سايتوتوكسين توليد شده توسط باكتري اشريشيا كولاي- كه اين امكان را به تيم پژوهشي مي دهد تا سلول هاي سرطاني را در انسان رديابي كنند.

اين توكسين مي تواند . N-glycolylneuraminic acid محتوای  glycan زنجيره ي غير طبيعي از قند هاي ساده كه در سطح سلول هاي سرطاني ظاهر مي شود  را شناسایی کند. اين موارد بعدا در جريان خون آزاد مي شوند.

اين تيم پژوهشي در مطالعه ي اخير زير گروه غير مخربي از اين توكسين را مهندسي كردند.اين زير گروه مي تواند به طور مؤثرتري قند هاي موجود بر سطح سلول هاي سرطاني را در نمونه ي خوني كه از داوطلبين مبتلا به سرطان خون جمع آوري شده است، علامت گذاري كند.

بر طبق نتايج به دست آمده، آزمايش خون جديد سطح قابل توجهي از نشانگر هاي سرطان را در ٩٠ درصد از  نمونه هاي گرفته شده از بيماران در مرحله ي ١ سرطان تخمدان و ١٠٠ در صد از نمونه هاي گرفته شده از بيماران با مرحله ي بالاتر سرطان تخمدان را شناسايي كرد.

آزمايش خون مذكور  glycan سرطاني را در هيچ يك از نمونه هاي خون گرفته شده از داوطلبين كه به عنوان جمعيت كنترل در مطالعه شركت كرده بودند، شناسايي نكرد.

پروفسور جيمز پاتون، نويسنده ي مطالعه مذكور و سرپرست مركز تحقيقات بيماري هاي عفوني در دانشگاه آدلايد، معتقد است كه اين آزمايش خون جديد گامي بزرگ در جهت تشخيص سرطان تخمدان در مراحل اوليه است.

“سرطان تخمدان متأستفانه در مراحل اوليه به سختي شناسايي مي شود، زماني كه گزينه هاي درماني و شانس بقا بيشتر است. آزمايش جديد ما مي تواند اين شرايط را تغيير دهد”

” شناسايي اين نشانگر سرطان ممكن است نقش مهمي را در تعيين مرحله ي بيماري و درمان آن ايفا كند. ” پروفسور مايكل جنينگس، همكار نويسنده و معاون مؤسسه در دانشگاه گريفت.

پژوهشگران اكنون بدنبال برنامه ريزي جهت آزمايشات و بررسي هاي گسترده تر با نمونه هاي بيشتر هستند.آن ها به اين اميد هستند آزمايشات جديد را گسترش داده و در نهايت در دسترس عموم قرار دهند.

مترجم:

سید سپهر خاتمی

منبع: medicalnewstoday

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سید سپهر خاتمی
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

بدون دیدگاه

رسانه های همکار