مدیر مالی هواوی به قید وثیقه آزاد شد

۲۱ آذر ۱۳۹۷
پیشنهاد از طریق پیامک

پس از دستگیری منگ وانژو در خاک کانادا، مدیر مالی هواوی به قید وثیقه‌ آزاد شد؛ حال آنکه وی باید پابندی مجهز به GPS را همواره به همراه داشته باشد.

هفته پیش منگ وانژو زمانی که می‌خواست پرواز خود را در خاک کانادا عوض کند، بنا به درخواست آمریکا و به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا بر علیه ایران، بازداشت شد. به گفته‌ی مقامات آمریکایی، وانژو با تاسیس شرکت دیگری به هواوی کمک کرده تا تجهیزاتی را به ایرانی‌ها بفروشند.

براساس آخرین اطلاعات ارائه‌شده، وانژو در ازای وثیقه‌ای ۷.۵ میلیون دلاری و پس از حضور در جلسات دادگاه که سه روز به طول انجامیده، آزاد شد. البته این آزادی به قید وثیقه شرایطی داشته که از جمله‌ی آن باید به ضبط شدن گذرنامه‌ی وانژو و همچنین پرداخت هزینه‌های محافظ گمارده‌شده برای کنترل وی اشاره کرد. وانژو در طول دوران آزادی مشروط خود در منزلش در ونکوور کانادا به سر خواهد برد. همچنین باید به لزوم استفاده از یک پابند الکترونیکی مجهز به GPS از ساعت ۲۳ تا ۶ صبح روز فردا توسط وی اشاره کرد که وانژو را ملزم به ماندن در خانه می‌کند.

وکلای وانژو به این نکته اشاره کرده‌اند که مدیر مالی هواوی برنامه‌ای برای سفر و خروج از ونکوور ندارد، چراکه وانژو مالک خانه‌ای در ونکوور است که ۱۵ سال پیش خریداری کرده است. به گفته‌ی وکلای وانژو، ترک ونکوور توسط این فرد به معنای تحقیر خود وی، خانواده، هواوی و دولت چین خواهد بود، بنابراین وی دست به چنین اقدامی نخواهد زد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در واکنش به دستگیری مدیر مالی هواوی اعلام کرده که احتمالا شخصا برای تسهیل روند معاملات تجاری بین آمریکا و چین در این موضوع ورود پیدا خواهد کرد. ترامپ دلیل ورود خود را احتمال انعقاد بهترین قرارداد تجاری بین آمریکا و چین خوانده است.

دستگیری منگ وانژو در خاک کانادا به دستور مقامات آمریکایی تنها باعث افزایش تنش بین دولت چین و هواوی از یک سوی و دولت آمریکا در سوی دیگر شده است. آمریکایی‌ها پیش از این اپراتورهای آمریکایی را از خرید تجهیزات مخابراتی ساخت هواوی منع کرده بودند.

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب محسن حسینی
فارغ التحصیل رشته حسابداری از دانشگاه مازندران

بدون دیدگاه

رسانه های همکار