داروي كاهنده ي وزن بي خطر

۰۸ بهمن ۱۳۹۷
پیشنهاد از طریق پیامک

سلام . من دكتر چالز وگا، پروفسور باليني پزشك خانواده در دانشگاه كاليفرنيا مي باشم. به گزارش صبحگاهي مداسكيپ . اخبار يك دقيقه اي در مراقبت هاي اوليه خوش آمديد.

داروهاي كاهنده ي وزن در بیشتر مواقع مورد سوء استفاده قرار مي گيرند. اين عقيد ه ي بسياري از متخصصان پزشكي در زمينه ي چاقي مي باشد. بررسي هايي كه به وسيله ي متخصصان باليني صورت گرفته، نشان داده است كه تعداد كمي از مردم از اين داروها استفاده مي كنند. چرا؟ زیرا برخي بر اين باورند كه به دليل ترس از عدم ايمن بودن اين دارو، بسياري از متخصصان باليني از تجويز آن خودداري مي كنند.

آيا نتايج حاصل از ٣ سال كارآزمايي تصادفي بر روي ١٢٠٠٠ بيمار با اضافه وزن و چاق  مي تواند اين ترس را از بين ببرد؟

كارآزمايي CAMELLIA-TIMI 61یک مطالعه ی صنعتی حمایت کننده  از افراد بابیماری های قلبی، دیابت نوع ۲ یا افراد با ریسک قلبی عروقی می باشد. متوسط سن شرکت کنندگان ۶۴ سال . ۶۰ درصد از آن ها مرد بودند.پژوهشگران در اين مطالعه به این نتيجه رسيده اند كه داروي لوكاسرين(lorcaserin)، كه با نام تجاري Belviq استفاده مي شود، خطر عوارض اصلي قلبي و عروقي را در مقايسه با دارونماها افزايش نمي دهد.

براي اولين بار، نتيجه ي دقيق حاصل از يك پژوهش، بي خطر بودن عوامل داوريي كاهنده ي وزن را در زمينه ي عوارض قلبي و عروقي نشان داده است.

بي خطر بودن داروی جدید کاهش وزن همه ی ویژگی این دارو نيست. داروي مذكور،وقتي به رژيم غذايي اضافه مي شود، باعث كاهش وزن ملايم ، در حدود ۵ در صد از وزن کل بدن در افرادی که از این دارو استفاده می کردند می شود. این مقدار حدود ۲ برابر بیشتر از گروه شاهد بود.(۳۹% در مقابل۱۷%).

علاوه بر اين در ميان بيماران پره ديابتي ،ميزان ابتلا به ديابت ١٩ درصد كمتر از افراد تحت معالجه فعال بود. نتايج قلبي عروقي هرچند، تا حدودي  باعث بهبود شرايط در بيماراني كه تحت معالجه بودند شده بود، اما تفاوت چشمگيري بين دو گروه وجود نداشت.

واضحا اين نتايج در جمعيت با خطر بالا بدست آمده و ممكن است در بيماران چاق با عوارض قلبی وعروقی کمتر نتايج مشابه حاصل نشود. اما هنگامي كه رژيم غذايي و سبك زندگي به تنهايي برای کاهش وزن كار ساز نباشد، آيا افراد را مستحق دريافت چنين دارويي نمي دانيم؟؟

خلاصها مطلب:

همواره نسبت به دارو های کاهنده ی وزن دید منفی به علت ترس از عوارض آن ها وجود دارد.

این دید منفی باعث شده تا افراد از این داروها کمتر استفاده کنند.

داروهای جدید ی به بازار آمده اند از جمله ی آن می توان به لوكاسرين(lorcaserin)، با نام تجاري belviq اشاره کرد.

مطالعات گسترده ی جدید در رابطه با این دارو ها انجام شده است که نشان داده این دارو ها عوارض دارو های پیشین را ندارند.

ویژگی های این داروها شامل:

  • کاهش وزن در حدود ۵ در صد کل بدن
  • فاقد عوارض قلبی و عروقی
  • ریسک دیابت کم

با این وجود این نتایج امیدوارکننده هنوز نیاز به بررسی بیشتر در رابطه سلامت این داروها وجود دارد.

مترجم: سید سپهر خاتمی

منبع: medscape

0
برچسب ها :
نویسنده مطلب سید سپهر خاتمی
دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی گیلان

بدون دیدگاه

رسانه های همکار